Mořské ryby polykají stále více plastového odpadu

23. srpna 2017 v 12:54 | Aisha.Jayne |  Zdraví a životní styl

Mořské ryby polykají stále více plastového odpadu. Lidé ho mají na talíři, aniž by o tom věděli

Ilustrační foto.

Drobné plastové částečky plující v moři voní podle nejnovějšího výzkumu rybám úplně stejně jako jejich přirozená potrava. To způsobuje, že je rybí hejna ve stále větším množství polykají. Kusy, které se pak dostanou lidem na stůl, následně obsahují čím dál větší objem umělých látek. Lidé je podle nové studie jedí, aniž by o tom věděli. Podle vědců zatím není jasné, jak moc mohou být drobné částečky pro konzumenty škodlivé.Londýn - Milovníkům mořských plodů nechybí v jejich jídelníčku pravidelná dávka mikroplastů. Vyplývá to z nové studie vydané ve vědeckém časopisu Proceedings.Podle ní totiž mořské ryby čím dál více lákají zbytky nerecyklovaných plastů, které končí v oceánech. Ty se pak dostávají lidem na talíře, potažmo do jejich žaludků.

Ryby přitom plasty dokonce samy vyhledávají. "Slyšel jsem vědce i laiky tvrdit, že (v moři) je tolik plastu, že na něj tito živočichové narazí a konzumují ho bezmyšlenkovitě," říká spoluautor studie Matthew Savoca z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru.

"Lidé, kteří vědí něco o způsobu shánění potravy u zvířat a studují to, ale tuší, že to není pravda," dodal Savoca pro časopis Popular Science.


Přitažlivé aroma


Podle něj láká ryby na mikroplastech jejich aroma. Plasty totiž zřejmě páchnou podobně jako jejich přirozená potrava, takže je tito živočichové cíleně vyhledávají.

A nemají problém je najít.

Lidstvo za posledních 65 let vyprodukovalo přes 8 miliard tun plastu, který až příliš často končí právě v oceánech.

V roce 2014 v něm plavalo podle studie zveřejněné v časopisu Science pět bilionů kusů z umělé hmoty. Každý rok skončí v mořích zhruba 5 až 13 milionů tun plastového odpadu.

Plast se za nějakou dobu v moři rozloží na drobné částice známé jako mikroplast. Ten pak pojídají ryby a jiní mořští živočichové.Oblíbený pokrm ančoviček


Krmí se jím i sardele, milovníkům ryb známé pod kulinářským názvem ančovičky.

Skupině chycených rybiček vědci nabídli drobné plasty vytažené z mořské vody a stejné kousky plastů, které pro změnu nikdy ve vodě nebyly.

K jejich překvapení sardele reagovaly na plasty z moře stejným způsobem, jako reagují na normální potravu.

Podle Matthewa Savocy je to tím, že na povrchu drobných plastových částic plujících v mořské vodě se časem uchytí řasy. Ty pak produkují látku, kterou ryby využívají při vyhledávání potravy.

"Výzkum ukazuje, že to pro ryby může být mnohem víc matoucí, než jsme předpokládali," cituje Savocu tentokrát britský list The Guardian.

"Pokud plast vypadá a voní jako jídlo, je pro zvířata, jako jsou ryby, mnohem obtížnější ho od jídla odlišit."

Pozor na plasty


Zamoření oceánů plastovým odpadem může mít tedy podle vědců ještě vážnější následky, než se dosud předpokládalo.

Míra nebezpečí mikroplastů pro lidské zdraví zatím není ještě úplně prozkoumána. Lidem ale podle vědců rozhodně neprospívá.

Výroba plastů pro spotřební účely mezitím neklesá. Týká se to hlavně plastových lahví, kterých se na světě produkuje tolik, že ani není v lidských silách stíhat je všechny recyklovat.

Podle obhájců životního prostředí bude do roku 2050 v mořích dokonce víc plastů než ryb.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa


Komentáře

1 StrYke StrYke | E-mail | Web | 23. srpna 2017 v 13:06 | Reagovat

Bohužel v dnešní době čím dál aktuálnější problém

2 aishajayne aishajayne | E-mail | Web | 23. srpna 2017 v 13:14 | Reagovat

[1]: To ano ale opravdu potřebujeme tolik platu a opravdu nemůžeme to nějak omezit nakup těch plastových věcí proč nepít miň vod v plastu a více pít čistou vodo, a ubrat tak pet lahve za týden když člověk se zamyslí a koukne jak má za týden tolik odpadu tak si už říkám že to není normální a při tom se dá toho platu a papíru a všeho  mít mí%n ano není to lehké se naučit všechno ale postupem času když se člověk snaží tak nakonec si zvykne žít jinak a líp , dneska už i záleží co lidé jí taky to není žádná sláva.... To by chtělo s více lidmy sepsat určité odvětví a dát článek který by motivoval i lidi kolem...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama