Tabákové společnosti Last Week Tonight

17. listopadu 2017 v 12:19 | Aisha.Jayne |  Zdraví a životní styl

PharmDr. Margit Slimáková

"Děti matek kuřaček jsou menší, ale stejně zdravé jako děti nekouřících matek a některé ženy zkrátka preferují menší děti!" - tak to je perla z vyjádření zástupce tabákového průmyslu a mnoho dalšího zábavného k tématu ve videu.
Za mě: Podpora zdravého chování formou restrikcí funguje a to bez diskuze. Omezení prodeje nezdravostí anebo prostředí kde lze kouřit, vede k omezení jezení sladkostí a kouření cigaret. Samozřejmě, že restrikce je třeba doplňovat edukací, ale to nic nemění na tom, že jsou také potřeba.

Třeba kombinace restrikcí v USA pomohla snížit počty kuřáků od roku 1965 z 43 procent na 18 procent.


Co dělá průmysl? Brání smysluplným restrikcím, zkouší neuvěřitelné, šílené kousky, jako třeba, že Ukrajina žaluje Austrálii (za zákon o univerzálních obalech krabiček cigaret) za porušení jejich obchodních práv a přitom Ukrajina má nulový tabákový obchod s Austrálií, žalují Uruguay - zemi s 3,5 milionem obyvatel, kde po nařízení varování na krabičkách cigaret výrazně klesl počet kuřáků a současně 68 procent kouřících si myslelo, že vláda může postupovat ještě přísněji, žalují Togo - jednu z deseti nejchudších zemí světa, žalují Solomonovy ostrovy s populací 600.000 obyvatel....

Nevím jestli se smát nebo plakat. Citovala jsem příklady ze zahraničí, ale i u nás má tabákový průmysl silné podporovatele. Jako v jedné z posledních zemí EU se Ministerstvu zdravotnictví podařilo prosadit protikuřácký zákon - a ano samozřejmě můžeme diskutovat o jeho nuancích, jak by mohl vypadat ještě lépe, ale ona právě ta diskuze tak dlouze protahovala jeho schválení a zpravidla je roztáčena lobbisty a to s jediným cílem oddalovat a oslabovat cokoliv smysluplného. Proto vítám i tento nedokonalý zákon a už teď mě děsí poslanci jako pánové Klaus junior a Benda, kteří pod rouškou obrany svobod atakují omezení kouření v restauracích anebo prodeje junk food ve školách.

Skvělé, vtipné video s mým oblíbeným Jamie Oliverem:https://youtu.be/6UsHHOCH4q8
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama